Fizjoterapia - Mateusz Gach
Umów wizytę

Połączenie różnych metod terapii i dobranie odpowiednich technik daje doskonałe efekty terapeutyczne

Terapia manualna holistyczna wg dr. Andrzeja Rakowskiego

To nowoczesny system leczenia dysfunkcji narządu ruchu, których następstwem są różne dolegliwości - najczęściej ból. Nazwany terapią manualną, ponieważ wykorzystuje odpowiednie chwyty, manipulacje i dotyczy narządu ruchu, a holistyczną, gdyż traktuje człowieka całościowo, uwzględniając jego sferę fizyczną i psychiczną.

Podczas zabiegu wykorzystuje się bezpieczne i bardzo skuteczne techniki ręczne (potocznie nazywane „nastawianiem”) i odruchowe (np. igłoterapię). Jednocześnie prowadzona jest edukacja w zakresie roli stresu, który negatywnie wpływa na ciało, powodując przeciążenia statyczne w tkankach układu ruchu.

Umów wizytę

Osteopatia i chiropraktyka wg dr. Ackermanna

Wysokospecjalistyczna metoda terapii manualnej poprawiająca funkcję stawów kręgosłupa i kończyn poprzez zabiegi ręczne. Wyróżnia się szybką i precyzyjną diagnostyką oraz dokładnym i celowanym zabiegiem na staw, który powodował dolegliwości na tle czynnościowym u pacjenta.

Szczegółowy wywiad uzupełniany jest analizą badań radiologicznych, aby m.in. wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do terapii. Jeśli podłoże dolegliwości jest funkcjonalne (zaburzenia ruchu, skurcze mięśniowe), wówczas metoda Ackermanna przynosi szybkie i spektakularne efekty.

Umów wizytę

Dry needling (suche igłowanie) wg dr. Ortega Santiago

Terapia, do której używa się specjalnego rodzaju igieł- cienkich i elastycznych o różnych rozmiarach w zależności od okolicy zabiegowej. Nazywana jest igłowaniem suchym, ponieważ podczas terapii nie jest wprowadzany żaden lek, a jedynie sucha igła. Znajduje zastosowanie m.in. podczas syndromu bólu mięśniowo powięziowego MPPS (mięśniowo powięziowe punkty spustowe).

Celem dry needling jest nakłucie napiętych pasm mięśniowych, gdzie zlokalizowane są punkty spustowe (trigger points), a w efekcie zmniejszenie dolegliwości i uczucie rozluźnienia.

Umów wizytę

Funkcjonalna osteopatia i integracja

Koncepcja FOI jest terapią, która zakłada istnienie wzajemnych powiązań między wszystkimi stawami w obrębie całego ciała. Nieprawidłowe działanie jednego ze stawów ma wpływ na funkcjonowanie wszystkich pozostałych poprzez kompensację danego problemu. Wówczas w określonym miejscu pojawia się ból. Wielokrotnie jego przyczyny należy szukać jednak w zupełnie innym obszarze ciała.

Z tego powodu badaniu i terapii poddawane są powiązania przyczynowo-skutkowe. Techniki terapeutyczne działają bardzo szybko, są łagodne i pewne. Dlatego też koncepcja ta nie ma żadnych przeciwwskazań.

Umów wizytę

PNF

Proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie (z ang. PNF) to koncepcja terapeutyczna polegająca na przywróceniu w jak największym stopniu utraconych funkcji. Podczas terapii wykorzystywanych jest wiele bodźców odbieranych przez pacjenta, dzięki czemu uzyskuje się silną stymulację polisensoryczną. W trakcie ćwiczeń odtwarzany jest trójwymiarowy-naturalny wzorzec ruchu.

Metoda PNF znajduje zastosowanie wśród pacjentów neurologicznych (stwardnienie rozsiane, udar mózgu, porażenie nerwu twarzowego), pourazowych (złamania, zwichnięcia, skręcenia) oraz ortopedycznych (endoprotezoplastyka, artroskopie).

Umów wizytę

Kinesiology taping

Inaczej nazywane medycznym plastrowaniem. Jest to metoda polegająca na zastosowaniu plastra o szczególnych właściwościach na skórze pacjenta, dzięki czemu zmniejsza się dolegliwości oraz wspomaga terapię manualną. Bawełniany plaster posiada cechy zbliżone do właściwości skóry oraz nie jest nasączony żadnym lekiem.

Jego działanie polega na uzyskaniu pofałdowania skóry co zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą właściwą, a powięzią. Dzięki temu usprawniane jest krążenie krwi i limfy oraz pobudzenie procesów samoleczenia. Przed doborem i naklejeniem odpowiedniej aplikacji pacjent poddawany jest specyficznym testom (tzw. testom screeningowym) aby działanie plastra miało jak najlepszy efekt

Umów wizytę